فصل بی بدیل زندگی

پنج‌شنبه 15 تیر‌ماه سال 1391 ساعت 03:23 ب.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم

اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن
صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ
فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَةٍ
وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناً
حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا 


۸آبان ، گرامی داشت روز نوجوان و جوان


بیانات امام خامنه ای (مد ظله العالی) :

جوان و نوجوان، چشمه جوشان نیرو و استعداد است. جوان، یعنى آینده. جوان خوب براى یک کشور، یعنى آینده خوب. جوانان و نوجوانانِ ما اهل فکر کردن و دریافتن و تحلیل کردنند این هم امتیاز دیگرى است.

امروز «روز جوان و نوجوان» است و مناسبت آن هم شهادت یک نوجوان بسیجی ـ شهید حسین فهمیده ـ‌ است. این از آن مواردی است که شخصیت های حقیقی، به نماد و به حقایق اسطوره گون تبدیل می شوند. ما در تاریخ خود از این موارد بسیار داریم. ای بسا حوادثی که امروز وقتی گفته شود، از بس عجیب است؛ همه تصوّر می کنند که اسطوره و افسانه است، اما حقیقت است. نمونه های آن را ما در زمان خودمان بارها و بارها دیده ایم و شنیده ایم و از جمله زیباترین آن ها، شهادت این نوجوان بسیجی است. او سیزده ساله بود؛ اما با رشد، با شعور، با اراده و مصمّم، که کشور خود را می شناخت، امام خود را می شناخت، دشمن خود را می شناخت، اهمیت وجود و فعّالیت خود را هم می شناخت، رفت و این سرمایه را تقدیم عزّت کشور و آینده انقلاب و منافع و مصالح مردم کرد. جسم او رفت؛ اما روحش زنده ماند، یادش ابدی شد و خاطره اش به صورت اسطوره درآمد. این الگوست.

جوانان و نوجوانان عزیز من! همه شما می توانید در کشورتان نقش پیدا کنید. یک روز نقش، نقش «حسین فهمیده» بود؛ یک روز نقش های دیگر است. در زمینه مسایل دینی، فرهنگی، سیاسی، اخلاقی، آینده نگری، امیدبخشی، نشاط دادن به محیط پیرامون خود و تعبّد و تقیّد و پای بندی به شریعت اسلامی ـ که سرمایه سربلندی فرد و جامعه است ـ می توان مجاهدت کرد، البته در آن ها، دادن جان مطرح نیست، اما همّت و اراده و تصمیم لازم دارد. همه می توانید در مدارس، دانشگاه ها، محیط های کار و غیره، نقش ایفا کنید.

این استعداد جوشان، این سرزمین غنى، این موقعیّت جغرافیایىِ حسّاس، این تاریخ پُرشکوه - که پشتوانه فرهنگى و پشتوانه افتخارات ماست - و بالاتر از همه، نور ایمانى که امروز در دلهاى جوانان ما مى‏درخشد و دنیا را متوجّه خود مى‏کند، همه نوید دهندگان به نسل جوان و نوجوان ما براى آینده است. تلاش شما باید این باشد که آن آینده را هرچه بهتر بسازید...

جوان باید در درون خود، در دل خود، در وجدان خود احساس کند که نسبت به آینده‏ى این کشور، آینده‏ى این ملت، آینده‏ى این تاریخ، مسئولیت دارد. همین احساس مسئولیت بود که در دوران دفاع مقدس، اکثر جوان‏هاى متعهد را به میدان دفاع کشاند.

ذهن بیدار جوان، چشم باز جوان، ولو آن روزها را ندیده است؛ اما این تجربه‌ها را تحویل میگیرد. نسل به نسل تجربه‌هاى یک ملت غنى‌تر، عمیق‌تر و مفیدتر میشود. پس جوانان امروز ما از لحاظ انگیزه هیچى کسر ندارند. صرف‌نظر از یک عده انقلابى فرسوده‌ى پشیمان که به دلائل گوناگون، زندگى راحت را، سازش را ترجیح دادند، یا به ساز دشمن رقصیدن را عیب ندانستند، جوانِ کشور، توده‌ى ملت که اکثریت هم جوان هستند، این انگیزه‌ى عمیق را دارند. من به شما عرض کنم: اگر امروز حادثه‌اى مثل جنگ تحمیلى که در سال 59 پیش آمد، در کشور ما بُروز کند، هجوم جوانان به جبهه و داوطلبى آنها براى مواجهه‌ى با دشمنِ آشکار و رو به رو، از سال 59 و 60 بمراتب بیشتر خواهد بود.

امروز بصیرت جوانهاى ما هم از جوانان آن روزگارِ اول انقلاب و در اثناى انقلاب، یقیناً بیشتر است. خیلى چیزها را شما امروز میدانید، براى شما جزو واضحات است، که آن روزها باید براى جوانها، آنها را شرح میدادیم، بیان میکردیم؛ اما امروز جوانهاى ما اینها را میدانند؛ بصیرت بالاست. در عین حال من تأکید میکنم بر روى بصیرت.

جوانى که سعى کند به گناه و لغزش آلوده نشود، توفیقات و نورانیّت و درخشندگى او بسیار بیشتر خواهد بود؛ همه تلاشتان باید این باشد. بنده هم وظیفه دارم پدرانه شما را دعا کنم و مى‏کنم. امیدوارم همه شما مشمول برکات و تفضّلات الهى باشید و ان‏شاءاللَّه دعاى حضرت بقیةاللَّه الاعظم، ولىّ‏عصر ارواحنافداه همراه شما باشد.
والسّلام علیکم و رحمةاللَّه و برکاته

1) امروز، روز حسین فهمیده و همه هم سن و سال های جسور و با شهامت اوست که قدر نوجوانی خود را می دانند و هر سال، مثل امروز با همه خوبی ها، تلاش ها، مردانگی ها و تازگی ها، دست دوستی می دهند. نوجوان سبز، روزت مبارک!

2) حضرت ماه: یاد مرحوم قیصر امین پور ـ که حقیقتا درگذشت امین پور ما را به معنای واقعی کلمه، داغدار کرد ـ به خیر. پس از مرحوم سید حسن حسینی، دلمان خوش بود به امین پور که او را هم از دست دادیم. حالا باید قدر شما را بدانیم.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo